Könyvfüggő

Tini lányok, mi kell nektek?!

Mikor Alíz megszületett, sokat gondolkodtam azon, milyen jó lesz neki, mennyi első tapasztalat vár rá, egy tiszta lap. Persze könyvmolyként beugrott egy halom könyv, ami nekem hatalmas élmény volt, és remélem neki is az lesz. A minap azonban bementem a Libribe és rájöttem, hogy amit én ifjúsági irodalomként ismertem az ma már nem létezik, és olyan gyorsan cserélődnek a könyvek, hogy követni sem tudom. De semmi gond, szuper anya, szuper tervekkel, majd én mindent előolvasok, amit csak szeretne, hogy tudjam, miket olvas, nem csak a közös téma miatt, hanem mert ugyanúgy személyiségformáló, mit egy film, vagy zene. Nos, ez szép és jó, egy bizonyos korig, de ha hasonlítani fog a szüleire, akkor bizony olyan tempóban fog olvasni, hogy vagy évekig, csak ezeket olvasom, és akkor még nem számoltam egy lehetséges tesóval, vagy főállású előolvasó leszek. Egyik sem életszagú. Viszont a mai ifjúsági irodalomból képben vagyok, szóval gondoltam, ha ezt már én nem is tudom majd hasznosítani, a mostani anyukák kamatoztassák nehezen felépített tudásomat J

Nézzük milyen ifjúsági könyveket olvasnak mostanában a lányok:

Olvasottság szerint (moly.hu adatbázis) még mindig első helyen szerepel

1 – Stephenie Meyer: Twilight – Alkonyat (Twilight sorozat)

 

AlkonyatÍró: Stephenie Meyer

Eredeti megjelenés éve (magyarul): 2008

Fordította: Rakovszky Zsuzsa

Kiadó: Könyvmolyképző – vörös pöttyös

Mersz szeretni? Az életed árán is? Forks fölött mindig felhős az ég. Bella Swan, az érzékeny, zárkózott lány afféle önkéntes száműzetésre ítéli magát, amikor ide költözik apjához. Bella alapjáraton is mágnesként vonzza a bajt, ezúttal azonban nem csak a „mindennapi” csetlések-botlások fenyegetik. Hanem Ő… Ő, akinek aranyszín szeme van, titokzatos, szeszélyes, kiszámíthatatlan, félelmet keltő és biztonságot sugárzó. Ő, akit Edwardnak hívnak, mint valami ódivatú regény hősét. Ő, aki megmenti az életét. Ő, aki mégis a legnagyobb veszélyt jelenti Bella számára. Az indián rezervátumban furcsa, félelmetes mesék keringenek. És egy nap a legenda megelevenedik…

Tudom, mindenkinek a mindene tele van vele, és egyébként is megnézhető filmen… De akik romantikus hajlamúak, ne hagyják ki. Meyer nagyon szépen ír, és persze érződik rajta egy nagyon erős Büszkeség és balítélet beütés, de a mai fiataloknak sokkal könnyebben emészthető, gyorsabb, pörgősebb. A második rész nagyon gyenge lett, de ez a többi rész értékéből nem von le. És senki ne ijedjen meg, nagyon hosszú, de én egy hét alatt olvastam el a 4 részt, úgy, hogy közben dolgoztam.

2 – Suzanne Collins: Az éhezők viadala (Éhezők viadala trilógia)

ÉhezőkÍró: Suzanne Collins

Eredeti megjelenés éve (magyarul): 2009

Fordította: Toth Benedek

Kiadó: Agave

Észak-Amerika romjain ma Panem országa, a ragyogó Kapitólium és a tizenkét távoli körzet fekszik. A Kapitólium kegyetlenül bánik Panem lakóival: minden évben, minden körzetből kisorsolnak egy-egy tizenkét és tizennyolc év közötti fiút és lányt, akiknek részt kell venniük Az Éhezők Viadalán. Az életre-halálra zajló küzdelmet élőben közvetíti a tévé. A tizenhat éves Katniss Everdeen egyedül él a húgával és az anyjával a Tizenkettedik Körzetben. Amikor a húgát kisorsolják, Katniss önként jelentkezik helyette a Viadalra, ez pedig felér egy halálos ítélettel. De Katniss már nem először néz farkasszemet a halállal – számára a túlélés a mindennapok része. Ha győzni akar, olyan döntéseket kell hoznia, ahol az életösztön szembe kerül az emberséggel, az élet pedig a szerelemmel.

A könyv nem annyira durva mint a film, sokkal könnyebben emészthető, nincs benn annyi brutalitás. Az első rész nagyon jó volt, itt a trilógia utolsó része lett sajnos nagyon rossz, az olyan, mint egy számítógépes játék. Egyértelműen oktató jelleggel íródott a barátságról, a kitartástól, az elvekről. Azt gondolom, hogy Katniss nagyon jó karakter lett és a szerelmi szál is egész aranyos. A végében azonban elszúrta az írónő, hogy a főszereplővel csak megtörténnek dolgok és nem ő dönt a sorsáról. Így tényleg a vége nagyon rossz lett, de olvasási élménynek kiváló.

Őszintén , én inkább Beavatott párti vagyok, de az lecsúszott top 5ből, pedig szerintem sokkal jobb. Valóban ennek egy átdolgozása (csúnyább szóval, csinált egy másolatot Veronica Roth) , de jobban fogta meg az írónő a karaktereket és jobban kidolgozott a könyv.

3 – Leiner Laura: A Szent Johanna gimi 1. – Kezdet (Szent Johanna Gimi Sorozat)

 

SzJGÍró: Leiner Laura

Eredeti megjelenés éve (magyarul): 2010

Kiadó: Cicero

Erről a könyvről korábban írtam: https://konyvfuggo.cafeblog.hu/2015/12/14/leiner-laura-kezdet-a-szent-johanna-gimi-1/

Mindenkinek javaslom, szerintem egy kicsit fiatalabb célcsoport, mint a fentebbiek, olyan 12-14 között a legizgalmasabb, akkor minden tini lánynak a kezébe adnám, hogy „nem vagy egyedül”!

 

 

 

4 – John Green: Csillagainkban a hiba

 

Falls_in_our_starsÍró: John Green

Eredeti megjelenés éve (magyarul): 2013

Fordította: Bihari György

Kiadó: Gabo

A rákellenes csodagyógyszer összezsugorítja a tumort, és biztosít még néhány évet Hazelnek, ám ő így is folyamatosan a végső stádiumban van, és a diagnózisában már megírták az élete utolsó fejezetét. De amikor a támaszcsoportban megjelenő, isteni Augustus Waters képében bekövetkezik a nem várt fordulat, Hazel történetét is át kell írni… „A csillagainkban a hiba” – John Green eddigi legambiciózusabb és legfájdalmasabb, mélyenszántó, vakmerő, pimasz és kíméletlen műve, lélegzetelállító felfedezőút az élet és a szerelem kacagtató, vérpezsdítő és tragikus birodalmában.

Kérem, senki ne filmben kezdje. Az, amit ez a könyv tud adni, azt meg sem közelíti a film. Igen, sír az ember az olvasása közben, és igen, mindenki tudja mi a vége. De itt az út a fontos, az, hogy mekkora élni akarás van a szereplőkben, az, hogy hogyan küzdenek. Néha ismerni kell a szörnyűségeket ahhoz, hogy értékelni tudd az életed. A hitelességéről pedig annyit, hogy az író hónapokat töltött gyermek onkológián, hogy olyan könyvet tudjon írni, ami tisztelettel beszél, de megmutatja, hogy igenis élő emberek és ér nevetni a fájdalmon. Hatalmas élmény volt ezt a könyvet elolvasni.

5 – Cassandra Clare: Csontváros (Végzet ereklyéi sorozat)

 

CsontvárosÍró: Cassandra Clare

Eredeti megjelenés éve (magyarul): 2009

Fordította: Kamper Gergely

Kiadó: Könyvmolyképző

Amikor a tizenöt éves Clary Fray elindul a Pandemonium nevű New York-i klubba, aligha számít rá, hogy egy gyilkosság tanúja lesz – amit ráadásul három, különös tetoválásokkal borított és bizarr fegyverekkel hadonászó tinédzser követ el. A holttest aztán eltűnik a semmiben. Nehéz kihívni a rendőrséget, ha a gyilkosok mindenki más számára láthatatlanok, és semmi – még egy vércsepp sem – bizonyítja, hogy egy fiú meghalt. De fiú volt-e az áldozat egyáltalán? Így találkozik Clary először az Árnyvadászokkal, akik azért küzdenek, hogy megszabadítsák a földet a démonoktól. Közülük való az angyali külseje ellenére igazi bunkó módjára viselkedő Jace is. Clary egyetlen nappal később, akarata ellenére már bele is csöppen Jace világába: édesanyja eltűnik, őt magát pedig megtámadja egy démon. De miért érdekelne egy démont két olyan hétköznapi mondi, mint Clary és az édesanyja? És hogyan tett szert Clary egyszer csak a Látásra? Az Árnyvadászok tudni szeretnék… Cassandra Clare lendületes, sziporkázó és végtelenül lebilincselő regénye szórakoztató, vad utazásra viszi az olvasókat, akik azt fogják kívánni, bárcsak sose érnének az út végére.

Az első részt 1 nap alatt olvastam el egy átbulizott éjszaka után, ennyire jó. Szuper karakterek vannak benne, nem elcsépelt, egy másfajta fantasy , mint eddig. A szereplők szerethetőek, nem mindenki béna, természetesen mivel modern, teret kap a meleg barát is. Az első 3 rész nagyon jó, a többi és a kiegészítő novellái már erőltetettek. Annyi, hogy elég sok szexuális célozgatás van benne, de azok aranyos fiatal tinisek, nem durvák.

+1 ráadás

Ugyan nem került be a legolvasottabbak közé, de értékelések alapján nagyon jó magyar regény:

Böszörményi Gyula: Leányrablás Budapesten (Ambrózy báró esetei)

LeányrablásÍró: Böszörményi Gyula

Eredeti megjelenés éve (magyarul): 2014

Kiadó: Könyvmolyképző

Budapest, 1896. A város a millenniumi ünnepségek lázában ég. A békebeli Monarchia minden zugából tízezerszám tódulnak az emberek, hogy megcsodálják az ezeréves Magyarország egybehordott kincseit. Köztük van a Marosvásárhelyről érkezett, 16 éves Hangay Emma kisasszony is, akinek a rendezvények második napján nyoma vész. Négy évvel később titokzatos távirat érkezik az azóta is gyászoló, idős édesapa, Hangay Árpád címére: a különös üzenetet Emma, a rég halottnak hitt lány küldte! Az ekkor 17 éves Mili kisasszony, Emma húga azonnal a fővárosba utazik, hogy nővére keresésére induljon. A talpraesett, éles eszű lány nem sejti, hogy midőn felszáll a vonatra, rémálmokhoz hasonló kalandok sora veszi kezdetét, melyek kibogozásában egyetlen támasza a jó hírű, ám igen zord természetű mesterdetektív, Ambrózy Richárd báró lesz.

„A szereplők olyan elevenek, szinte lelépnek a lapokról. Elég néhány szó, és megtörténik a csoda: máris a múlt század fordulójának lüktető világvárosában találod magad, különös, borzongató kalandok kellős közepén. Szívből ajánlom egyhangú hétköznapokra és pihentető hétvégékre!” – Katona Ildikó, hivatásos könyvrajongó

 

Megfogadtam, hogy csak a top 5 kerülhet be, így lemaradt a személyes kedvencen az Időtlen szerelem trilógia, aminek első része a Rubinvörös. Ha valaki kisebb lánynak, mondjuk, 14 körülinek keres kedves, barátságos könyvet, akkor javaslom. A könyv a címben szerelő színen íródott , ami még bájosabbá teszi. Valamint német az írónője, nem amerikai, ami nekem még közelebb hozta, főleg, mert a helyszín London és így sokkal megfoghatóbb az egész történet.

TeenagersRemélem tudtam annyit segíteni, hogy melyik könyv miért jó, miért javasolt elolvasni. Jól mutatja, hogy a legolvasottabbak a fantasy kategóriába tartoznak, de ebből én nem vonnék le messzemenő következtetéseket, csupán ez áll legközelebb a mese világához. Ettől függetlenül nagyon fontos, hogy a gyerek mit és milyen minőségűt olvas, mert mindenki beszél a TV és különböző a média által nyújtott szórakozási lehetőségek káros hatásairól, de szerintem egy egy könyv ugyanúgy torzíthatja a gyerekek világképét. Nagyon fontos, hogy meg tudják különböztetni a könyvet a valóságtól és ne mindenki a szőke herceget várja és gondolja azt, hogy mindenki jó, aki szőke és kék szemű. Bár ennek ellentéte is igaz, hogy a világ nem egy démonok/ rossz emberek / vérengzők által megszállt süllyesztő, amit csak túlélni kell. Fontos, hogy megfelelő műveket olvassanak a fiatalok megfelelő időben.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!