Könyvfüggő

Jo Frost (Szuperdada) A csecsemőkor nagy kérdései

Ismertető: Azért írtam ezt a könyvet, hogy tudd, mire van szükség ahhoz, hogy olyan nagyszerű szülő lehess, amilyen lenni szeretnél. Tartsd ezt a könyvet az éjjeliszekrényeden, hogy mindig kéznél legyen a pici első életéve alatt, mert választ találsz benne minden felmerülő kérdésre és problémára. Legyen ez a könyv a veled élő Szuperdada. /Jo-Jo/ Jo Frost, az Egyesült Királyság egyik legmegbízhatóbb és legelismertebb csecsemőgondozó és gyereknevelési szakértője a magyar szülők körében is népszerű Szuperdada 1-2. és A kisgyerekkor nagy kérdései után olyan könyvet írt, amely kizárólag a csecsemőkorra, a baba első évére koncentrál. Fejlődés o Biztonság o A biztos háttér kialakítása o Alvás o Etetés o Gondozás o Fejlesztés és felfedezés o Hogyan legyünk magabiztos szülők. A Szuperdada ezúttal sem csak a csecsemők gondozásával kapcsolatban ad tanácsokat, hanem minden fejezetben foglalkozik a szülőkkel is, akik babájukkal együtt napról napra fejlődnek és változnak. Segít kialakítani a tartós kötődést és megalapozni a jó szülő-gyerek kapcsolatot, hogy mindenki jobban érezze magát az előtte álló nagy utazáson. Keresd a Szuperdada sorozatait a LifeNetwork műsorán.

 

csecsemőIgen, igen, Szuperdada könyvet írt, és nem is akár milyet. Mikor terhes lettem, elkezdtem gyűjteni a kismama könyveket, amivel szerintem csak az akkor még létező Ulpius ház járt jól. Az utolsó egy hónapot leszámítva persze időm se volt, hogy a kezembe vegyem ezeket, és a múltunk miatt babonás is lettem, hogy nem szabad túl korán olvasgatni ilyeneket. Természetesen, én is kezdtem a klasszikussal, a Suttógóval, de aztán a párom meglepett ezzel a könyvvel. Anno nagyon imádtam a műsorát, a stílusát, és bíztam benne, hogy a könyve is hozza ugyanazt a színvonalat. Szerencsére így is lett.

Kezdjük a külcsínnel, hiszen, ha akarjuk, ha nem, gyakran választunk ez alapján könyvet. Nos ennek a borítója nagyon szép, belsőséges, megnyugtató, jó ránézni. Bár biztos a cumisüveg elleniek most lázadoznak, de akkor is, szuper ez a kép.

Első pillanatban kezembe kaptam a könyvet, leültem és kb 2 nap alatt ki is olvastam, majd aggódtam, hogy nem jegyeztem meg mindent. Kicsit lassan esett le, hogy nem is kell, hiszen pont az a lényeg, hogy menet közben vedd elő és használd.

Tematikát tekintve a könyv 4 részre van tagolva; Születés előtt, megérkezett a baba, különleges helyzetek, hasznos tudnivalók.

A születés előtti rész végre nem olyan, mint a többi könyvbe, hogy leírja, hogy milyen terhesnek lenni, amit, köszi, tudok, hanem az azon túlmutató dolgokkal foglalkozik. Külön kiemelném, hogy az egyik legjobb írás, ami az apák „helyzetével” és szerepével is foglalkozik. Ezen kívül nagyon jó tanácsokat ad, hogyan rendezd be a babaszobát, mit hova tegyél, mire készülj. Valahogy, így összefoglalva látva nem volt olyan ijesztő.

A legnagyobb rész a baba fejlődésével foglalkozik, és ez is 4 részre bomlik, 3 hónapos osztásokban. Ami nagyon megkönnyíti a könyv használatát, hogy a fontos dolgok a szélső részen rózsaszín bokszba ki vannak emelve. Azok is, hogy milyen fejlődési pontok vannak, azok is, hogy mikor van baj és olyanok is, hogy mitől nem szabad félni. Mindenhol feltűntetik, hogy adott témával kapcsolatban hova fordulhatsz segítségért és szerencsére a magyar kiadó figyelt rá, hogy a magyar szervezeteket tüntesse fel.

Azt hiszem, ennek a könyvnek két fontos dolgot köszönhetek. Az egyik, hogy nagyon ritkán buktam ki a sírástól, volt ilyen természetesen, de relatív kevés. Nagyon jól leírja, hogy semmi baj, ha az ember ideges, hogy semmi baj, ha már remegsz a fáradtságtól és az állandó bőgéstől… és nagyon jó nyugtató technikákat ír. – bár hiába próbáltam elolvastatni a párommal, őt ez nem hatotta meg 🙂

A másik, hogy az éjszakai sírásokat, ébredéseket megtanultam kezelni. Hiszem, hogy ennek köszönhető, hogy Alíz ugyan még csak 9 hónapos, de nagyon jól alszik éjjel, 3 hónapos kora óta átalussza az éjszakát, és képes magát visszaaltatni. Persze ott állok az ajtó túloldalán, ha ugrani kell, de nagyon jól visszaalszik egyedül is.

Külön köszönet, hogy a könyv embernek tekinti azokat, akik nem tudnak szoptatni. Tudom, manapság elítélendő, ha valaki nem szoptat minimum 2 évig, de nekem például nem volt tejem, bármit csináltam. Ettől függetlenül 7 hónapig napi 2-3 órát fejtem, hogy kapjon a kicsim anyatejet. De bármilyen honlapot kerestem fel, bárhol kerestem valami kis támogatást, hogy nem vagyok szörnyeteg, mindenhol az volt, hogy ha nem szoptatsz rossz anya vagy, és ez a könyv volt az egyetlen, ami még azt is elfogadta, ha valaki magától dönt úgy, hogy nem kér a szoptatásból.

Ami kevésbé tetszett, hogy nagyon angol lett a könyv. Imádom az angolokat, nem kell félreérteni, de az életszituációt tekintve nekem fura volt, hogy a hat hónapos résznél felmerült a dada kérdése, nem bölcsi, hanem személyi dada, aki házvezetőnő is… És ennek elég nagy részt szentel, hogyan kell kiválasztani.

A harmadik részben kapnak helyet az ikrek (ezt a részt olvasva teljesen kedvet kaptam hozzájuk… majd legközelebb), a koraszülött és sérült babák, valamint műfajában kiemelkedő módon az örökbe fogadott kicsik. És minden résznél nagyon sokat foglalkozik a lelki vonatkozásokkal, valamit a testvérek helyzetével.

Az utolsó részben táblázatok, orvosi tanácsok, védőoltások (hazaira szerkesztve), elsősegély dolgok vannak összegyűjtve.

Egyben összefoglalva, tényleg a leghasznosabb és legjobban szerkesztett könyv a témában, és megfelelő lazaságot ad ahhoz, hogy ne stresszezd végig, hanem élvezd ezt az első egy évet.

 

KisgyermekJo Frostról nem sokat lehet tudni. Angliába dolgozott dadaként, habár képesítés nélkül, de ezt ő a könyv több pontján is hangsúlyozza, hogy ő ezt nem tanulta, hanem megtapasztalta a gyerkőcök mellett. De a fő profilja azért nem ez az időszak, nem inkábba következő néhány év. 6 könyvet írt a témában, ebből 4-et fordítottak magyarra. Ebből ez foglalkozik 1 éves korig, egy másik (A kisgyerekkor nagy kérdései) 3 éves korig, a többi inkább a későbbi problémák megoldásaival, amiről a műsorai is szóltak. Ezen kívül, nem meglepő módon rengeteg szervezetben vállal szerepet, amik a gyerekekért küzdenek, legyen szó akár élelmezésről, akár betegségek megelőzéséről, kezeléséről. Saját gyereke nincsen, de ahogy olvasok róla, nagyon sokat kezel sajátként 🙂

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!